Pinkers + Küszöb
2024. 05. 17. 19:00
»

A kerthelységben és a holdazó teraszon ezek után is lehet ahol meglepetések is várnak!

Tilos a dohányzás
- közforgalmú intézménynek a nyilvánosság számára nyitva álló helyiségeiben
- közösségi közlekedési eszközön
- munkahelyen
- közterületnek minősülő gyalogos aluljárókban, játszótereken, valamint a játszóterek külső vonalától számított 5 méteren belül
- vasútállomásokon, megállókban, várakozó helyeken, azok külső vonalától számított 5 méteres távolságon belül.

A módosító rendelkezések értelmében egyáltalán nem jelölhető ki dohányzóhely
- közoktatási intézményben
- gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményben
- munkahelyeken
- helyi közforgalomban közlekedő közösségi közlekedési eszközön, helyiérdekű vasúton, menetrend alapján belföldi helyközi közforgalomban közlekedő autóbuszon, valamint menetrend szerint közlekedő személyszállító vonaton.

Amennyiben a jogszabályban megállapított szabályokat valaki megszegi, akkor részére 20.000 forinttól 50.000 forintig terjedő egészségvédelmi bírságra fogják kötelezni. Ha a dohányzóhelyek kijelölésére vonatkozó kötelezettséget nem vagy nem megfelelően teljesítik, a dohányzást érintő tilalmak, korlátozásokat megszegi, legalább 100.000 forint legfeljebb 250.000 forint egészségvédelmi bírságra kötelezhető a kötelezettségek betartásáért felelős személy. Ez az összeg intézmény, szervezet, üzemeltető vagy gazdasági térsaság esetében legalább 1.000.000 forint, legfeljebb 2.500.000 forint bírságra számíthat.

A törvény rögzíti, hogy a bírságot a cselekmény súlyára való tekintettel kell kiszabni, igazodnia kell az elkövető személyi körülményeihez. Lehetőség van helyszíni bírság kiszabására is, így a törvénysértőnek 30.000 forintig terjedő helyszíni bírságot lehet kiszabni, a befizetésére 30 nap áll rendelkezésre.

Szorosan a dohányzási témához kapcsolódik azon módosítás is, hogy 2012. szeptemberétől kizárólag olyan csomagolásban kerülhetnek forgalomba a dohánytermékek, amelyek tartalmazzák a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott kombinált figyelmeztetéseket, jellemzően sokkoló képeket szöveggel együtt. Ez a kormányrendelet is január 1-jén lép hatályba, azonban csak szeptembertől kell alkalmazni.

2010. augusztusától csaknem az összes budapesti gyalogos aluljáróban tiltott a dohányzás, valamint 2011. február 6-ától ugyancsak tiltott a dohányzás a budapesti tömegközlekedési eszközök megállóiban, állomásokon.

Dohányzóhelyet csak szabad levegőn, a bejárattól öt méterre lehet kijelölni, kivéve azokat a vendéglátóhelyeket, ahol erre kizárólag közvetlenül a bejárat előtt van lehetőség. Továbbra is rá lehet gyújtani a szabadtéri szórakozóhelyeken és a kerthelyiségekben.

Az áprilisban jóváhagyott törvény szerint zárt térben csak dohánytermék-bemutatókon és a szállodák szivarszobáiban lehet dohányozni, ezen kívül zárt légterű dohányzóhelyiség csupán büntetés-végrehajtási intézményekben és pszichiátriai intézetekben alakítható ki a fogvatartottaknak, illetve a betegeknek, biztosítva, hogy dohányfüst a többi helyiségbe ne juthasson be.

A szabályozáson 2011. december 30-án lazított a parlament azzal, hogy az alkotmányügyi bizottság javaslatára a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény elfogadásával az utolsó pillanatban módosította a nemdohányzók védelmét célzó jogszabályt, így január 1-jétől dohányzóhely kijelölése nélkül is lehet dohányozni a játékkaszinókban - szólt az MTI hír. A bizottság érdemi indoklást nem fűzött a javaslathoz, és bár a parlament azt elfogadta, e rendelkezés mindössze 1 óráig volt hatályban.